holubice

Provozní metoda

Včelařím v oblasti Libavé která není zasažena zemědělskou činností a včely zde mají dostatek vody, pylu a nektaru. Celkem můj provoz zahrnuje osmdesát včelstev, z čehož je šedesát včelstev provozních. Chovám linii Sklenar, která mi vyhovuje z hlediska mírnosti a síly včelstev.

Zjistil jsem, že to co funguje ostatním mi nemusí fungovat a vyhovovat, a tak zase moje provozní metoda nemusí fungovat ostatním. Takže ji zde uvádím pouze informativně a né jako návod na vedení včelstev.

Zásahy do včelstev se snažím omezit tak, aby mi včelařství při tomto počtu včelstev dělalo radost. Zimuji převážně na čtyřech nízkých nástavcích. Koncem března pomoci zvedáku odeberu spodní nástavek i s trubčinou vystavenou ve vysokém podmetu ( jde k vytavení) a vyčistím dno. Při rozkvetu třešně ptačí  přidám nad mateří mřížku nový čtvrtý nástavek se soušemi, mezistěnami a dvěma plodovými plásty z třetího nástavku, které nahradím stavebním rámkem a mezistěnou. Za deset dní přidávám pátý nástavek sestavený ze souší a mezistěn, ten umístím pod čtvrtý nástavek přímo nad mateří mřížku. Šestý nástavek složený ze souší a mezistěn jde opět nad mateří mřížku. Včelstva mám v sezoně zpravidla na šesti nástavcích.

V druhé polovině května tvořím sběrné oddělky odebráním dvou plodových plástů z každého včelstva. Plodové plásty odebírám z druhého nástavku.

Při medobraní odebírám jen jeden nástavek medu, včely ometám z plástů elektrickým ometačem. Vytočený nástavek dávám zpět přímo nad mateří mřížku. Od jara mám očka na prvních čtyřech nástavcích otevřené, v zimě je uzavřené očko na spodním nástavku a na třech horních nástavcích jsou očka otevřená.

Dokrmuji  invertem koncem srpna pomocí plastové krabice s keramzitem umístěné v prázdném nástavku.

Včelstva nenapravuji. Koncem června včelstva které nesplňují mé požadavky rozeberu a vytvořím z nich oddělky. Oddělky vytvořené v květnu slouží převážně k prodeji, oddělky vytvořené koncem června pro mou potřebu. Na jaře s nimi doplňuji provozní včelstva a pokud jich mám na podzim nadbytek, přidávám je v listopadu nad provozní včelstva se starší matkou. Starou matku nehledám, nechám to na včelách ať si vyberou.

Slabé včelstva koncem dubna spojuji pomocí mateří mřížky. Jedno slabé včelstvo, mateří mřížka a nad ní druhé slabé včelstvo. Znovu mateří mřížka a medník se soušemi, které získám z plodiště obou včelstev výměnou za mezistěny. Mřížku mezi plodišti odebírám při prvním medobraní.

Med vytáčím v šestirámkovém zvratném medometu. Odvíčkovávám pomocí nože (rámky mám široké 23mm a nepoužívám mezerníky). Med po vytočení a přecezení skladuji v 25kg plastových nádobách. Po sezóně dle potřeby med v plastových nádobách ztekutím v termokomoře, z vrchu odeberu vyplavené nečistoty a plním do sklenic.

U léčení včel se držím zásady jít do jara s nulovým spádem kleštíka. Léčím po posledním odebrání medu a potom nejdříve v listopadu, kdy už včely nelítají a nemají plod.

fotogalerie

 

 

Copyright © 2012 paveltrefil.cz všechna práva vyhrazena. Zákaz šíření textů bez předchozího souhlasu.