holubice

Matky-prodej 2021

Rozchovávany jsou kraňské matky kmene Sklenar z Mistelbachu. Matky jsou chované medotou při matce popřípadě v osiřelých sběrných oddělcích. Oplovozování matek se provádí v šestiplástových úlcích Mini plus nebo v oddělcích, tak aby matky po oplození měly dostatek prostoru ke kladení. Každá matka je po rozkladení označena reflexní opalitovou značkou.

Cena matky    500Kč 

Objednávky přijímám na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a vyřizuji dle pořadí příjmu. Odběr je možný osobně nebo odeslání poštou na dobírku. Cena balného a poštovného činí 120Kč. V objednávce uveďte celou adresu a telefon.

Přidávání matek 

Základní pravidlo pro úspěšné přidání matky je včelstvo po přidání matky deset dní nerušit (až potom se ukáže plod nové matky), pouze šetrně zkontrolovat za pět dní, zda matka opustila přidávací klícku

Pokud přidávám matku do včelstva,  vychytím starou matku, dám ji do přidávací klícky a zavěsím na čtyři hodiny mezi dva plodové plásty ještě s nezavíčkovaným plodem. Potom starou matku vyjmu a místo ní přidám novou matku a klícku umístím na stejné místo. Uzavřenou klícku s novou matkou nechávám v úlu minimálně přes noc, kdy jsou v úle létavky, které jsou největším nebezpečím pro novou matku. Pokud  další den klícku s novou matkou oblétají včely s radostně třepetajícími křidélky, uvolním přístup k medocukrovému těstu u přidávací klícky. Za pět dni odeberu šetrně přidávací klícku, pokud je v ní ještě  matka, uvolním ji. Včelstvo kontroluji až za deset dní.

U včelstev které ztratily matku postupuji výše uvedeným způsobem, akorát do nich dva dny předem přidám tři až pět plástů s plodem z jiného včelstva (pokud včely narazí matečníky jsou opravdu bez matky - matečníky zlikviduji) a další den až dva nechávám novou matku v klícce mezi těmito plásty.

Chystám li se přidat drahou matku do oddělku, připravuji si  oddělek sedm dní předem (potom už nejsou vhodné larvy pro výchovu vlastní matky). Plodové plásty z plodiště ometu, a umístím je i se zásobním plástem na sedm dní nad mateří mřížku. Oddělek dělám minimálně ze dvou plodových plástů, jeden plást se zásobami, jedna mezistěna a souš s nastříkanou vodou. Souš a zásobní plást jsou na krajích. Za sedm dní umístím připravený oddělek do plemenáče nebo nástavku (pokud jsou na plodových plástech matečníky tak je odstraním), nechám patnáct minut otevřený aby odletěly starší včely a potom oddělek umístím na nové místo . Po dvou hodinách osiřelosti přidám matku v přidávací klícce (bez doprovodných včel) mezi plodové plásty. Za dva až tři dny znovu zkontroluji plodové plásty - odstraním případné matečníky a uvolním na přidávací klícce přístup k medocukrovému těstu. Za pět dní opatrně zkontroluji vyvedení matky z klícky a dodržuji nerušit matku deset dní od přidání.

Rychlá tvorba oddělku - ometu minimálně dva plodové plásty a umístím je nad mřížku. Za dvě hodiny tyto plodové plásty i se včelami odeberu a vytvořím oddělek přidáním souše s vodou , mezistěny a zásobního plástu nebo těsta. Oddělek nechám dvě hodiny s otevřeným očkem na jednu včelu - odletí létavky. Vezmu kuřák a matku v klícce. Otevřu úplně očko oddělku a patnáctkrát do něj zadýmím kuřákem. Očko zavřu, vyberu matku z klícky, přes očko ji dám do oddělku, očko zacpu prstem a počkám patnáct sekund až matka vleze na plást a pak znovu do očka desetkrát zadýmím a zavřu ho. Kdybych ho nezavřel muže matka vyletět z úlu. Za deset a více minut otevřu očko na jednu včelu a deset dní do úlu nejdu. Ještě se mi nestalo, že by matka nebyla přijata.

                  

Copyright © 2012 paveltrefil.cz všechna práva vyhrazena. Zákaz šíření textů bez předchozího souhlasu.