holubice

Matky-prodej 2019

Rozchovávany jsou kraňské matky kmene Sklenar z Mistelbachu. Matky jsou chované medotou při matce popřípadě v osiřelých sběrných oddělcích. Oplovozování matek se provádí v šestiplástových úlcích Mini plus nebo v oddělcích, tak aby matky po oplození měly dostatek prostoru ke kladení. Každá matka je po rozkladení označena reflexní opalitovou značkou.

Cena matky    450Kč 

Objednávky přijímám na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a vyřizuji dle pořadí příjmu. Odběr je možný osobně nebo odeslání poštou na dobírku. Cena balného a poštovného činí 120Kč. V objednávce uveďte celou adresu a telefon.

Přidávání matek (pro začínající včelaře)

Základní pravidlo pro úspěšné přidání matky je včelstvo po přidání matky deset dní nerušit (až potom se ukáže plod nové matky), pouze šetrně zkontrolovat za čtyři dni, zda matka opustila přidávací klícku

Pokud přidávám matku do včelstva,  vychytím starou matku, dám ji do přidávací klícky a zavěsím na čtyři hodiny mezi dva plodové plásty ještě s nezavíčkovaným plodem. Potom starou matku vyjmu a místo ní přidám novou matku a klícku umístím na stejné místo. Uzavřenou klícku s novou matkou nechávám v úlu minimálně přes noc, kdy jsou v úle létavky, které jsou největším nebezpečím pro novou matku. Pokud  další den klícku s novou matkou oblétají včely s radostně třepetajícími křidélky, uvolním přístup k medocukrovému těstu u přidávací klícky. Za čtyři dni odeberu šetrně přidávací klícku, pokud je v ní ještě  matka, uvolním ji. Včelstvo kontroluji až za deset dní.

U včelstev které stratily matku postupuji výše uvedeným způsobem, akorát do nich dva dny předem přidám tři až pět plástů s plodem z jiného včelstva (pokud včely narazí matečníky jsou opravdu bez matky - matečníky zlikviduji) a další den přes noc nechávám novou matku v klícce mezi těmito plásty.

Chystám li se přidat matku do oddělku, připravuji si oddělek sedm dní předem (potom už nejsou vhodné larvy pro výchovu vlastní matky). Plodové plásty z plodiště ometu, a umístím je i se zásobním plástem na sedm dní nad mateří mřížku. Oddělek dělám ze dvou plodových plástů, jeden plást se zásobami, jedna mezistěna a souš s nastříkanou vodou. Souš a zásobní plást jsou na krajích. Za sedm dní umístím připravený oddělek do plemenáče nebo nástavku, nechám patnáct minut otevřený aby odletěly starší včely a potom oddělek vězním ve tmavé místnosti nebo ve stínu. Po dvou hodinách osiřelosti přidám matku v přidávací klícce mezi plodové plásty. Za jeden den uvolním na přidávací klícce přístup k medocukrovému těstu a oddělek věznim další tři dny. Potom přenesu oddělek na stanoviště a opatrně zkontroluji vyvedení matky z klícky. Dodržuji nerušit matku deset dní od přidání.

 

                  

Copyright © 2012 paveltrefil.cz všechna práva vyhrazena. Zákaz šíření textů bez předchozího souhlasu.