holubice

Vyzimované oddělky - prodej 2024

Vyzimované oddělky budou k odběru od konce dubna do poloviny května 2023. Budou dodávané na šesti plástech ( minimálně čtyři plodové plásty). Oddělky jsou na rámkové míře (420*150) - použitelné  pro rámkové míry Langstroth2/3  nebo Optimal. Předání do vlasních úlů ( nebo možnost odkoupení úlu dle domluvy).

Matka je označena reflexní opalitovou značkou. Je umístěna v oddělku v klícce, aby se při přepravě nepoškodila. 

 

Pro míru Langstroth2/3 je oddělek dodávaný s připevněnou lištou  . 

 

Larveno z rakouských matek kmen Sklenar z Mistelbachu.

Sklenárky vytvářejí středně silné včelstva (neplodují tak silně jako jiné kmeny), takže u nich nevzniká tak velký prostor pro podporu šíření kleštíka a rojivosti.  

Cena oddělků (6 plástů) 3900 Kč

Objednávky přijímám na emailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a vyřizuji dle pořadí příjmu. V objednávce uveďte celou adresu a telefon. Oddělky je nutné vyzvednout osobně.

Péče o nevyzimovaný  oddělek ( pro začínající včelaře )

Při převozu oddělku na delší vzdálenost je dobré přes zasíťované dno přepravky dodat včelám vodu pomocí rozprašovače vody na rostliny. Oddělek není potřeba ihned přemísťovat do nového úlu, stačí ho postavit na místo, kde bude stát nový úl. Do přepravní krabice udělejte  z boku (užší strana krabice) díru na jednu včelu a oddělek přikryjte stříškou ( plech, víko nového úlu apod.). Tím docílíme, že se včely-létavky zalétají na nové místo a při pozdějším přendání oddělku do nového úlu už každá najde místo do svého domova. Oddělek přemístíme doprostřed nového úlu tak, aby plodové plásty byly u očka (česno necháme zavřené až do jara následujícího roku). Plodový plást u očka nám zabezpečí, že se oddělek ubrání loupežím do doby, než zesílí. Očko otevřeme pouze na průchod jedné včely (aby se oddělek ubránil před loupeži). Pokud máte vysoké podmety, překryjte je dočasně durafolovou fólií, sololitovou deskou ap.(zmenšení prostoru oddělku). Protože potřebujete aby oddělek stavěl mezistěny, musíte krmit. Ke stavbě mezistěn včely potřebují teplo, med a dostatek včel. Teplo zajistíme tak, že mezistěny vkládáme do plodiště, med tak, že oddělek krmíme a dostatek včel tím, že necháme oddělek postupně stavět až do druhé poloviny září. Jak oddělek bude postupně růst, tak bude schopný stavět větší množství mezistěn. Já krmím invertem Apivital. Invert oproti roztoku cukru nekvasí a nemusím ho míchat. Ke krmení používám dvě sklenice na med s polskými krmicími víčky nebo jde navrtat víčka na sklenice (průběžně krmivo doplńuji, aby včely stále měli dostatek). Sklenice jde umístit do úlu vedle plástů (nutné podložit dřívky, aby se k prosakovacím otvorům včely dostaly) nebo nad plodiště (do sololitové desky vyvrtat dva otvory na sklenice, sklenice postavít přímo na rámky a vše zakrýt dalším nástavkem. Sololitový kryt slouží k tomu, aby včely neměly velký neobsazený prostor. Mezistěny přidávám postupně, takže u studené stavby je po přendání oddělku do úlu vždy po stranách volné místo. První mezistěnu dám do středu plodových plástů. Pokud je vystavena a zaplodována, ponechám ji na místě a přidám další mezistěnu do středu plodových plástů. Pokud je zaplněna sladinou, přesunu ji na kraj plodového hnízda a místo ní dám novou mezistěnu. Takto pokračuji, až je nástavek skoro vystavěný. Další nástavek přidávám tak, že do něj dám polovinu plodových plástů a ty ve spodním i horním nástavku nazebruji. nedávám dvě mezistěny vedle sebe, vždy zebruji. V druhé polovině září oddělek dokrmím (je lepší zimovat na dvou z 80procent zaplněných nástavcích než na jednom nástavku, nevystavěné mezistěny se na zimu odebírají). Počítejte tak s celkovou spotřebou 35kg cukru na jeden oddělek. Při rozšiřování mezistěn kontroluji, jestli má matka kam klást (aby nebyly všechny buńky zaplněné sladinou), pokud by neměla, je potřeba omezit krmení.

fotogalerie

Copyright © 2012 paveltrefil.cz všechna práva vyhrazena. Zákaz šíření textů bez předchozího souhlasu.